Evden eve nakliyat süreci stresli ve zahmetli olduğunu taşınan herkes tecrübe etmiştir. Özellikle şehirlerarası evden eve nakliyat şehir içi nakliyata göre çok daha fazla stres oluşturur. Eşyanızı bir araca yükleyip yeni şehre eşyalarınızdan önce siz gider eşyayı beklersiniz. “Eşya ne zaman gelecek?” “Acaba eşyam zarar gördü mü?” “Nakliyat firmama ulaşamıyorum yoksa bir şey mi oldu? Daha birçok soru ve olası birçok problem nedeniyle bu sorular farklılaşmakta ve stresi arttırmaktadırlar.

Evden eve nakliyat firmalarını da anlamak gerekli biraz empati yapmak lazım. Nakliyat firmaları ikinci el ev eşyası ile muhatap oldukları için onlarında işi zor. Belki 4 yıldır evin bir köşesinde duran ve nem le çürümeye başlayan bir eşyayı nakliyat firması yerinden kaldırınca nem ile eşya ikiye ayrılınca, nakliyat firması kötü oluyor. Çünkü eşyaya zarar verdiler diye isimleri çıkıyor. Hani böyle durumlarda müşteri ile iletişimi iyi kuruyorlar derseniz orasına pek katılamıyorum. Bazen böyle durumlarda kurulan iletişim eşyanın kırılmasından daha fazla sinirlendirebiliyor. Neyse biraz empatiden sonra asıl konumuza gelelim evden eve nakliyatta nelere dikkat edilmeli? İşte önemli gördüğümüz bazı noktalar evden eve nakliyat sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıralayabiliriz.

İletişim kurabildiğiniz firmayı seçin.

edremit evden eve iletişim

Nakliyat firmanız ile beraber ev taşıyacaksınız bu nedenle bir birinizi iyi anlamanız lazım. İyi iletişim kurduğunuzu düşündüğünüz firmaları tercih etmeniz süreçte işinizi kolaylaştırır. İletişim bu işin ilk adımıdır. Sizi ve isteklerinizi anlamayan bir firma ile işiniz var demektir.

Eşya listesi hazırlayın.

evden_eve_taşınacak_eşya_listesi

Evinizi taşımaya karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken iş hangi eşyaları yeni eve götüreceksiniz hangi eşyaları götürmeyeceğinize karar verin ve götüreceğiniz eşyalar için bir eşya listesi hazırlayın. Eşya listesinin bir kopyasını firma yetkilisi ile paylaşın. Böylece firma yetkilisine hangi eşyaları teslim ettiğinizi bir belge ile yazılı hale getirilmiş olur. Sektörde söyle sorunlar yaşanıyor. Eşya sahibi şu eşyam eksik dediğinde firma biz öyle bir eşya görmedik. Diyebiliyor, böyle bir durumun önüne geçmenin tek yolu bir eşya listesi hazırlamak.

Nakliyat firması ile anlaştığınız gün firmadan sizi taşıyacağı aracın plakasını isteyin.

4

Size verdiği plakanın dışında başka bir aracın gelmesi durumunda eşyanızı teslim etmeyeceğinizi net olarak bildirin. Firma birçok aracım var hangisinin şimdi geleceği net değil derse iki plaka isteyin ve bu iki plakadan birine sahip araç ile taşının. Sektördeki en iyi firmaların bile en fazla 5 aracı vardır. Size hangi aracın geleceği de 99,9% bellidir. Geriye kalan 0,1%’lik pay ise aracın kaza veya arıza yapması olabilir. İkinci bir plak istememiz bu durumu engellemek ve netleştirmektir. Çünkü bazı firmalar sizinle anlaştıktan sonra işi başka bir firmaya devrederler bu durum birçok soruna neden olmaktadır. Araç plakası isteyerek bu durumu engelleyebilirsiniz.

Nakliyat firmanızdan nakliyat sigortası yapmasını isteyin.

evden-eve-nakliyat-ve-sigorta

Evden eve nakliyat özellikle şehirlerarasında mutlaka yapılmalı, buradan şehir içi nakliyatta kamyonun kaza yapması olasılığı yoktur anlamı çıkarmayalım. Kışın yapılan tüm nakliyat işleri için sigorta yapılmasını tavsiye ediyoruz. Birde sigortanın kapsamını iyi bilmek gerekiyor. Sigorta yapıldı artık bardak bile kırılırsa sigorta karşılayacak diye düşünüyor iseniz üzülerek söylemem gerekir ki maalesef sigorta bu durumları kapsamıyor. Nakliyat sigortası eşyalarınız araca yüklendikten sonra kaza, yangın, sel ve deprem gibi doğal afetler sonucu eşyalarınızın içinde bulunduğu araç sigortalanır. Böyle bir durum sonucu eşyalarınız zarar görürse sigorta yapılan bedelin 80%’i sigorta firmanız tarafından size ödenir. Yani özetle kısmi hasarları sigorta karşılamaz. Yapılan sigortanın tanımı aynen şöyle;

Karayolunda Kamyon Klozu ile verilen bu teminat taşıma aracının batmasıkaraya oturmasıçarpması, çarpışmasıdevrilmesiyanması vb. sonucu taşınan yüke gelebilecek zıya ve hasarı karşılar.

Sözleşme imzalamayı ihmal etmeyin.

evden-eve-nakliyat-sozlesmesi-hazirlamak-neden-onemli

. Nakliyat firmanız ile anlaştığınız şartları sözleşme ile yazılı hale getirin. Tüm ev eşyalarınızı emanet ettiğiniz firma ile aranızda bir belge olsun. Hiç istemeyiz ama birçok problem yaşanabilir biz hazırlıklı olalım. Üşeniyorum şimdi sözleşmeyi kim hazırlayacak diyor iseniz işte size hazır bir evden eve nakliyat sözleşmesi tam istediğiniz gibi sadece çıktısını alın ve karşılıklı imzalayın.

Nakliyat firmanız ile evinizin yerini, eşyanın durumunu doğru olarak paylaşın

gebze-evden-eve-nakliyat-kac-saat-surer

En çok yaşanan durumlarından biri de taşınacak tüketicinin taşınacak ev ile bilgileri veya evin kat durumunu, yerini nakliyat firması ile doğru olarak paylaşmamasından geçmektedir. Nakliyat firması taşıma günü geldiğinde “Ama bize 3. Kat demiştiniz. Eviniz 5. Katta bu durumda fiyat değişir.” Dediğinde, tüm süreç yeniden başlar firma ile yeniden pazarlık yapılır. Bazı firmalar bu durumu fırsatçılık olarak değerlendirip fiyatları aşırı arttırırlar. Bazen tüketicinin kafası atar ve nakliyat firmasını geri gönderir. Yeniden bir firma bulmak gerekir. Nakliyat firmasına hemen şimdi taşınmama dediğinizde fiyatlar biraz artar. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için evin durumunu ve diğer konuştuğunuz durumları firmaya sms olarak gönderin. Firma itirazda bulunduğu zaman sms kayıtları size yardımcı olacaktır.

Eşyalarınız için uygun araç seçimine özen gösterin.

evden_eve_nakliyat_araclari

1+1 bir eviniz var ise firmanın büyük bir araç ile gelmesi durumunda oluşturacağı maliyetler için makul olmadığı gibi, 3+1 bir evin taşınması için küçük bir aracın gelmesi de doğru değildir. Küçük aracın gelmesi ikinci bir sefer daha eşya taşınacak demektir. Bu da taşınma maliyetini 50% artıracaktır. Firma ikinci sefer için de ödeme isteyecektir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmanızı istemediğimiz için eşyalarınıza uygun aracı seçebilmeniz önemlidir.

Firmanın iş geçmişi hakkında bilgi edinin.

IMG_1389

Bazı evden eve nakliyat firmaları “Biz referanslı firmayız.” Derler, ben henüz anlamadım bu referanslı firma olayını nedir referanslarınız dediğimiz zaman Türkiye’deki en büyük firmaları sayıyorlar. Koç, Sabancı ve bankalardan seçmeler yaparak bir referans listesi çıkarıyorlar. Biz bu firmalara hizmet verdik demek oluyor bu referans olayı. Peki, biz nasıl tespit edeceğiz bu firmalara hizmet verdiklerini veya verdikleri hizmetten firmalar memnun kaldı mı? Bunlar yerine firmalardan daha önce taşıdıkları müşterilerin direk numaralarını isteyin. Böylece firmanın nasıl hizmet verdiğin kendi müşterilerinden öğrenebiliyoruz.